Ekspert SOS Kwiecień 11, 2020
euroins oc

euroins ocSuma ubezpieczenia i suma gwarancyjna – kwoty decydujące o wysokości odszkodowania

Niezależnie od tego, czy ubezpieczasz auto, mieszkanie, czy siebie – to suma ubezpieczenia będzie wyznaczała wysokość Twojego odszkodowania. Czym zatem jest ta kwota? Czy możliwe staje się ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia, na którą można ubezpieczyć mienie, aby potem dostać godziwe odszkodowanie?

Każda umowa ubezpieczenia strony, czyli zakład ubezpieczeń i ubezpieczający z góry ustalają granicę odpowiedzialności z danej umowy, która jest nazywana sumą ubezpieczenia – suma ubezpieczenia wyznaczana jest zarówno w ubezpieczeniach mienia i osobowych.

Natomiast suma gwarancyjna występuje przy ubezpieczeniach OC – nie tylko OC samochodu, ale także, np.: OC w życiu prywatnym, czy OC związanym z wykonywaniem działalności gospodarczej. Sumą gwarancyjną określa się maksymalną kwotę, jaką poszkodowany może dostać z Twojego ubezpieczenia OC.

Najprościej rzecz ujmując, suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna to limity kwotowe, do których towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność za szkody, które wchodzą w zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Ile wynoszą sumy ubezpieczenia i gwarancyjna? Od czego zależy cena OC

W praktyce najczęściej suma ubezpieczenia ustalana zostaje indywidualnie z klientem – w zależności od wartości mienia, np.: mieszkania lub samochodu, które zechcemy ubezpieczyć. W praktyce oznacza to tyle, że wypłacone odszkodowanie na pewno nie będzie wyższe niż kwota z góry ustalona w umowie z ubezpieczycielem.

Ponadto suma gwarancyjna wpływa na wysokość odszkodowana, które może być wypłacone z konkretnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W dobrowolnych ubezpieczenie OC jest ona ustalana dowolnie przez strony umowy, a z kolei w obowiązkowych – OC komunikacyjne OC rolnika, OC niektórych zawodów) – wtedy to przepisy prawa regulują jej minimalną wysokość.

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC samochodu
Zgodnie z Ustawą, która reguluje zapisy odnoszące się do ubezpieczeń obowiązkowych, UFG i PBK z dnia 22 maja 2003 r. suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nie może być niższa niż równowartość w złotych:

– w przypadku szkód na osobie – 5 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych,
w przypadku szkód w mieniu – 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Wobec czego sumy gwarancyjne mają zapewnić odszkodowanie nawet po bardzo poważnych, katastrofalnych wypadkach, w których jest dużo poszkodowanych lub zniszczeniu ulega mienie o dużej wartości.

Ubezpieczenia Euroins Szczecin.