Ekspert SOS Styczeń 11, 2019

Okres zimowy na drogach żąda od kierowców właściwego przygotowania samochodu oraz większej czujności w trakcie kierowania. Zimową porą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, w szczególności w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest duży.
Czy, aby bez ryzyka poruszać się zimą, starczy wyłącznie jeździć wolniej oraz ostrożniej? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma radami, jakie uproszczą jazdę samochodem w trakcie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach koniecznie trzeba wykonać badanie techniczne pojazdu. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość kierowców przestrzega tej reguły.
Powinno się dodatkowo zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad autem i wypaść z ulicy podczas hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimową porą potrafi doprowadzić do kolizji albo stłuczki.
Najrozsądniej przed czasem zimowym zorganizować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia pojazdów prowadzi wynajem pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem poszczególnego pojazdu, sprawdzamy jego stan techniczny, by zagwarantować klientom najwyższy komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się pojazdem podczas zimy wydaje się mało istotny, tymczasem wskazane jest pamiętać o jednej zasadzie. Jeżeli kierowca będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami wpierw się rozgrzeje i roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do powstania problemów jeszcze przed wyjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie wpadać w panikę i nadmiernie żarliwie nie wciskać pedału gazu, bo to być może tylko pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    najpierw trzeba wyprostować koła,
•    później lekko nacisnąć pedał gazu.
•    jeżeli pojazd pocznie się zakopywać, trzeba    żywo nacisnąć sprzęgło,
•    następnie powinno się raz jeszcze wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Nadmierna brawura jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  w ciągu zimy. Warto zachować odpowiedni odstęp, zwłaszcza w mieście, gdzie dynamizm na jezdni jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony kierowca winien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko przez wzgląd na niekorzystne warunki na drodze, lecz również na zachowanie innych kierowców.
Niełatwo przewidzieć postępowanie wszystkich uczestników ruchu, toteż najrozsądniej w okresie zimowym zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Oprócz innych aut na ulicy, uwagę kierowcy winna być skoncentrowana na pieszych i cyklistach.
 Ażeby ustrzec się kolizji zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem samochodów dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowywaliśmy możność wynajmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia