Ekspert SOS Styczeń 11, 2019

Okres zimowy na ulicach żąda od właścicieli aut dodatkowego przygotowania auta i podwyższonej atencji w trakcie jazdy. Zimową porą zdarza się najwięcej wypadków, zwłaszcza w mieście, gdzie ruch na czas godzin szczytu jest duży.
Czy, ażeby bezpiecznie poruszać się zimą, wystarczy tylko podróżować wolniej i rozważniej? Zapraszamy do zaznajomienia się z paroma poradami, jakie uproszczą jazdę samochodem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach koniecznie powinno się zrobić przegląd pojazdu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część właścicieli samochodów respektuje tę normę.
Należy również zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad autem i wypaść z drogi w trakcie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimą może doprowadzić do kolizji czy stłuczki.
Najrozsądniej przed czasem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie samochodów, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem każdego pojazdu, weryfikujemy jego stan techniczny, by zapewnić klientom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się pojazdem w czasiew zimy wydaje się mało istotny, niemniej jednak należałoby pamiętać o jednej normie. Gdy prowadzący będzie nazbyt gorliwie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami najpierw się rozgrzeje a także roztopi, a w następnej kolejności zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do powstania kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie panikować i nadmiernie żarliwie nie wciskać pedału gazu, albowiem to być może jedynie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim powinno się wyprostować koła,
•    następnie łagodnie wcisnąć pedał gazu.
•    kiedy auto pocznie się zakopywać, powinno się    żywo wcisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności trzeba powtórnie nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia odwaga jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  podczas zimy. Należy zachować właściwy odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch na ulicy jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony kierowca powinien zachować ostrożność w trakcie jazdy, nie tylko zważywszy na niekorzystne warunki na jezdni, ale dodatkowo na zachowanie pozostałych posiadaczy samochodów.
Niełatwo przewidzieć postępowanie wszystkich uczestników ruchu, dlatego najlepiej w okresie zimowym zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od innych samochodów na drodze, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Żeby ustrzec się wypadku zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok zezwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem samochodów dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowaliśmy opcję pożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia