Ekspert SOS Grudzień 15, 2017

Uczestniczyłeś w wypadku, który nie wydarzył się z Twojej winy a Twój pojazd jest obecnie w warsztacie? Jeżeli samochód jest Ci potrzebny do codziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – przysługuje Ci samochód zastępczy, jakiego koszt pozostanie uregulowany przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy może ubiegać się każdy, kto brał udział w kolizji spowodowanej poprzez stronę przeciwną a także w jej rezultacie został pozbawiony środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów prywatnych bądź profesjonalnych korzystasz z samochodu. Jak już ustalisz, iż brak auta naraża Cię na niedogodności, masz prawo starać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty powinno się dorzucić do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Podanie o samochód zastępczy możesz złożyć wprost w zakładzie ubezpieczeń, ponieważ takie wyjście w ofercie ma również multum warsztatów a także wypożyczalni samochodowych. Część z nich co więcej zapewnia tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na trwający kilkanaście dni najem auta, a potem podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów prosto z ubezpieczalnią winowajcy.

Ażeby uzyskać zastępczy samochód będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Pamiętaj zatem, żeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy,
  • papier z towarzystwa ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu szkody do likwidacji i opcji wypożyczenia pojazdu.

O czym powinno się pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Samochód zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego auta na co dzień, ale tylko wtedy, jeżeli nie masz innego środka transportu. Podczas, gdy posiadasz inne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj też o tym, iż Twój zastępczy środek transportu nie może być autem lepszej kategorii niż to, którego posiadaczem jesteś, natomiast cena za wynajęcie nie może przewyższać średniej stawki na rynku.

Czas korzystania z wozu zastępczego
Ponadto korzystać z wypożyczonego pojazdu możesz już od dnia zaistnienia szkody, aż do momentu odebrania swojego samochodu z naprawy czy w sytuacji, jak nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego pojazdu.
Kiedy firma ubezpieczeniowa wykaże, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić kompletnego zwrotu świadczenia.