Ekspert SOS Kwiecień 15, 2018

Od wielu lat kierowcy pojazdów bojują z ubezpieczalniami o refundację kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na okres reperacji rozbitego pojazdu. Do niedawna ubezpieczalnie zwracały takie wydatki tylko jednostkom, jakie używały auta do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy mnóstwo się tymczasem zmieniło, gdyż posiadacze aut zyskali w sporach z towarzystwami ubezpieczeniowymi silny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował dotychczasową praktykę. Gdy zatem ktoś uszkodzi wasz pojazd, nie wahajcie się skorzystać z takiego prawa, tym więcej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie stały w tej kwestii po stronie pokrzywdzonych.
Aktualnie, jak ich pogląd zaakceptował SN, jaki w rozporządzeniu przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wypożyczenia samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go użytkują, ubezpieczyciele mogą jedynie wykłócać się o kwotę.
Dobrze wiedzieć, że w tym wypadku nie musicie najpierw informować towarzystwo ubezpieczeniowe czy też prosić go o zgodę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Jeśli wszak nie chcecie sami „szarpać się” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie pozostawić to w gestii wypożyczalni pojazdów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju sytuacjach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez multum lat upierały się, że zwrot kosztów auta zastępczego z polisy OC winowajcy należy się jedynie osobom, jakie używały auta do prowadzenia firmy. Teoretycznie ci, co nie byli posiadaczami jakiejś firmy, mogli ubiegać się o zwrot opłat na pojazd zastępczy w razie, jeśli mieli trudności z dostępem do komunikacji publicznej albo udowodnili, iż pojazd jest im nieodzowny do wożenia chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów ambarasy miały również sądy. Definitywnie rozwikłała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., jaka mówi, że refundację opłat poniesionych na pożyczenie pojazdu zastępczego należy się również jednostkom, jakie używają swojego auta w celach prywatnych, i nie ma znaczenia, czy mają dobry dostęp do łączności zbiorowej. Lecz tu również są wyjątki – ubezpieczalnie często nie chcą płacić za pojazd zastępczy, kiedy poszkodowany posiada inny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na termin reperacji, czyli od dnia zaistnienia zdarzenia albo od dnia wstawienia auta do warsztatu (o ile można było nim przedtem jeździć) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie ma się to w sytuacji szkody całkowitej. Ubezpieczyciele deklarują, iż pokrzywdzony może używać pojazdu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty pieniędzy.
Jednak orzeczenie SN z dnia 22 listopada 2013 r. ustala, iż zwrot kosztów najmu przysługuje aż do dnia nabycia kolejnego pojazdu. Nie warto niemniej jednak przeciągać ów czasu w nieskończoność – jeśli TU dowiedzie waszą opieszałość w załatwianiu formalności ewentualnie warsztatowi usługa zajmie definitywnie więcej czasu, niż następuje to z technologii naprawy, wypłaty za to nie uzyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Podczas gdy będziecie poszukiwać pojazdu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim: pojazd nie powinien być większej klasy niż wasz zniszczony samochód – jeśli jeździliście np. kompaktem, możecie nająć co najwyżej auto kompaktowe lub mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie pożyczycie auto, nie powinny przewyższać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najwygodniej jest dobrać taką firmę, która ma już doświadczenie z wynajmowaniem pojazdów zastępczych, organizowaniem wszelakich formalności i rozliczaniem się bezpośrednio z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajem samochodu na kilka lub kilkanaście dni to znaczne obciążenie pieniężne. Nie każdą osobę stać na tak kolosalne wydatki, zwłaszcza, iż niełatwo przewidzieć, w jakim czasie ubezpieczyciel odda zadośćuczynienie i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takich sytuacjach poniektóre wypożyczalnie proponują własną pomoc i same frapują się ściąganiem opłat od towarzystw ubezpieczeniowych, a w takim przypadku klient nie zapłaci za auto ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Jeżeli wasze auto po stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu lub innego wyznaczonego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy OC sprawcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności ubezpieczyciela sprawcy, tymczasem kontrowersyjne kwestie pojawiają się w przypadku kosztów takiej usługi.  
Właściwie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do redukowania kosztów. TU, powołując się na te zapisy, czasami kwestionują wysokość kwitów za usługę holowania, jak ceny przewyższają średnią  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, Iż ubezpieczalnia zgodzi się na przetransportowanie pojazdu na drugi skraj państwa, jeśli tam nie mieszkacie, a posiadacie np. zawierzonego mechanika. By ustrzec się sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z zakładem ubezpieczeń (sprawcy bądź waszym), nim polecicie przetransportowanie rozbitego pojazdu losowej jednostce holowniczej.
W ten sposób unikniecie konfliktów o stawkę – to ważne, ponieważ niektóre pomoce drogowe mogą być znacząco droższe niż konkurencja. Możliwe także, iż firma ubezpieczeniowa współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu holowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Ubezpieczenie OC sprawcy pokrywa nie tylko cenę holowania i wypożyczenia pojazdu zastępczego, lecz także wszelkie kolejne koszty poniesione ze względu na brak samochodu, na przykład koszt przejazdu taxi z domu do blacharza, z miejsca zdarzenia drogowego do mieszkania i tak dalej, jak i koszty na zabezpieczenie auta przed dalszym psuciem, czy takie jak wypożyczanie miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed brzydką pogodą.
Takie nadzwyczajne wydatki ubezpieczalnia przeważnie refunduje, tymczasem tylko jeżeli na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przyznał, iż poszkodowanym należy się refundacja kosztów wynajmu auta. Nie macie obowiązku udowadniać, że wykorzystujecie go codziennie i posiadacie problem z dojazdem autobusem do pracy.