Ekspert SOS Październik 23, 2017

Wypowiedzenie umowy OC samochodu

wypowiedzenie polisy ocChociaż na polskim rynku jest coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych, które nieustannie ze sobą walczą, w jednej kwestii zgadzają się praktycznie w zupełności – chcesz wypowiedzieć OC – musisz spełniać jeden z 4 warunków:

  1. Zakupiłeś auto na rynku wtórnym i chcesz zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia z dowolnego powodu. Uwaga! Masz na to 30 dni od daty zakupu pojazdu. Jeśli zapomnisz lub nie wiedziałeś, iż auto jest już ubezpieczone i ubezpieczyłeś swój nowy nabytku w innym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, dojdzie do tzw. zjawiska podwójnej polisy – musisz płacić za dwie polisy OC jednocześnie. W takim układzie trzeba liczyć na wyrozumiałość jednego z ubezpieczycieli, który pozwoli ci zerwać umowę przed upływem 12 miesięcy, co niestety rzadko się zdarza.
  2. Twoje auto zostało skradzione lub w wyniku rozbojów, kolizji czy klęsk żywiołowych zostało doszczętnie zniszczone, lub jest tak stare, iż ląduje na złomowisku. W takich sytuacjach należy przedstawić swojemu ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Wystawia je wydział komunikacji.
  3. Kończy ci się polisa OC – w tym wypadku masz czas zgłosić wypowiedzenie najpóźniej dzień przed zakończeniem umowy OC. Jeśli wypowiedzenie wysyłasz za pośrednictwem poczty np. listem poleconym, liczy się data odbioru listu przez ubezpieczyciela, a nie data stempla pocztowego. Czyli jak wyślesz list dzień przed zakończeniem umowy o OC i Towarzystwo Ubezpieczeniowe odbierze go na drugi dzień, niestety, umowa OC zostanie przedłużona.

Są również sytuacje, w których umowa o OC nie zostanie automatycznie przedłużona. Stanie się tak, gdy nie zapłaci się wszystkich Sładek OC za miniony okres, przez co w dniu zakończenia umowy automatycznie ona wygasa – jeśli w tym czasie nie wykupimy innej polisy OC, jeździmy bez OC, co grozi wysokim mandatem. Zobacz jaka jest kara za brak OC a wtedy przekonasz się że warto je kupić.

Dlaczego prawo polskie przewiduje tak restrykcyjne podejście do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Dlaczego tak trudno z niej się wycofać, a tak łatwo się je przedłuża? Pozwolę sobie przedstawić krótka historię z życia wziętą. Załóżmy, że mamy polisę OC i AC w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym X. Umowa o OC mija z dniem 4 kwietnia. My, najzwyczajniej w świeci zapomnieliśmy o tym. Wiadomo człowiek zabiegany, zapracowany, więc mu to po prostu umknęło. Jedziemy samochodem w nocy, 5 kwietnia. Dochodzi do wypadku samochodowego. Z naszej giną 2 osoby. Jakie odszkodowanie trzeba w takiej sytuacji zapłacić? Niewyobrażalnie wysokie. Na szczęście, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, ubezpieczyciel umowę automatycznie przedłużył (bo na bieżąco zapłaciliśmy za wszystkie składki, gorzej jak tego nie zrobiliśmy!) i zapłaci za nas całe odszkodowanie. Myślę, iż lepsze takie rozwiązanie aniżeli potem do końca życia płacić wysokie odszkodowanie rodzinom ofiar wypadku.

W większości przypadków umowa o polisę Odpowiedzialności Cywilnej trwa 12 miesięcy. Wyjątkiem są jedynie ubezpieczenia OC tzw. Oldtimerów (aut zabytkowych, historycznych, których produkcji już dawno zaprzestano) oraz firm, które zajmują się sprzedażą i kupnem samochodów. Mogą one zakupić polisy krótkoterminowe, trwające nawet 30 dni.