Ekspert SOS Październik 27, 2018

Obecnie masz możliwość sfinansować nabycie swojego pojazdu na dwa sposoby:
•    Kredyt samochodowy, gdzie bank użycza ci niskooprocentowanej pożyczki, lecz będzie współwłaścicielem samochodu dopóki nie uregulujesz całego zobowiązania.
•    Kredyt na samochód, gdzie bank udziela ci pożyczki bez dodatkowych warunków. Od samego początku jesteś jedynym właścicielem samochodu.
Zależnie od tego, na jaki rodzaj kredytu się zdecydujesz, będziesz zmuszony dobrać odpowiednie ubezpieczenie Auto-casco.

Auto z kredytem samochodowym
W sytuacji, gdy posiadasz kredyt samochodowy, to bez wątpienia zapisy w umowie nakładają na ciebie obligację zakupienia zabezpieczenia Auto-casco. Musi ono należycie zabezpieczać samochód, a ilość potencjalnego zadośćuczynienia powinna pokryć wartość rat, jakie pozostaną do spłaty, czyli powinieneś dobrać propozycję z rozległym zakresem.
Przy wyborze adekwatnego ubezpieczenia, zwróć uwagę przede wszystkim na:
•    sumę ubezpieczenia. W sytuacji, gdy samochód jest nowiusi z salonu, masz możliwość asekurowania go na taką kwotę, jaka znajduje się na fakturach. Zasadne będą też zapisy, jakie zagwarantują, iż w razie utraty pojazdu w początkowym roku ubezpieczenia, otrzymasz zwrot jego wartości z dnia kupienia.
•    Zniesienie amortyzacji. Sporo towarzystw uwzględnia amortyzację, nawet w sytuacji pojazdów całkowicie nowych. Jeśli nie chcesz dopłacić do reperacji pojazdu w przypadku jego naruszenia, dokładnie przejrzyj zapisy umowy AC.
•    Naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Nie zawsze jest to standard, a w przypadku, gdy masz nowiusi pojazd to niesłychanie ważne. Naprawianie w Autoryzowanym Serwisie Obsługi zapewnia utrzymanie gwarancji na pojazd oraz dokonanie wszystkich prac zgodnie ze standardem producenta.
•    Naprawę na częściach sygnowanych logiem producenta, albowiem to, iż wybrałeś reperację w ASO nie znaczy, iż do jej zrealizowania zostaną wykorzystane oryginalne części. Przejrzyj zapisy w polisie, bowiem użycie części orginalnych jest istotne w sytuacji, gdy twoje auto jest na gwarancji.
•    Stałą sumę ubezpieczenia. W sytuacji, gdy będziesz mieć możliwość wyboru tej alternatywy, wskazane jest na nią zdecydować. W ten sposób w razie skasowania bądź ukradnięcia auta, towarzystwo ubezpieczeniowe spienięży ci zadośćuczynienie w wysokości wartości auta w dniu jego zakupienia.
Pamiętaj, iż zakupująć ubezpieczenie będziesz musiał oznaczyć na niej cesję. Dzięki temu w razie zniszczenia lub kradzieży pojazdu, odszkodowanie zostanie przekazane do banku i pokryje pozostałe koszty długu.

Auto w kredycie na samochód
Jeśli zdecydowałeś się na kredyt na pojazd i poza samą pożyczką nie masz innych zobowiązań względem banku, będziesz mógł na własną rękę zadecydować jak ochronić swoje cztery koła i czy w ogóle to zrobić. Nie posiadasz żadnego wymogu, niemniej jednak warto, ażebyś rozważył nabycie AC, nawet jeśli pojazd nie był bardzo drogi, a twój kredyt jest nieduży.
Dzięki porządnie dobranej umowie Auto-casco, jeżeli utracisz pojazd w stłuczce bądź w rezultacie kradzieży, spieniężone przez zakład ubezpieczeń zadośćuczynienie, będzie mogło uregulować resztkę pożyczki w banku. Nie zostaniesz toteż bez pojazdu i z zadłużeniem.
Przy wyborze odpowiedniego zabezpieczenia, zwróć uwagę szczególnie na:
•    sumę ubezpieczenia, bowiem rozmaite firmy ubezpieczeniowe mogą określić wartość pojazdu  na inne kwoty.
•    Naprawę w warsztacie. W wypadku pojazdów używanych ich właściciele na ogół posiadają do wyboru alternatywę ich reperacji w warsztacie czy też na podstawie kosztorysu. Kiedy wybierzesz alternatywę „warsztat”, twoje auto pozostanie naprawione w wybranym serwisie bezkosztowo. Po prostu po szkodzie odstawisz je do wskazanego przez ubezpieczalnię zakładu naprawczego, a później zabierzesz po naprawie. Ubezpieczyciel zajmie się rozliczeniem reperacji bezpośrednio z zakładem naprawczym.